دانلود آهنگ
تجدید ارائه صورت های مالی :: حسابداری 2015

حسابداری 2015

دانش هرکس نه دارایی اوست و نه سرمایه او بلکه بدهی اوست به جامعه

حسابداری 2015

دانش هرکس نه دارایی اوست و نه سرمایه او بلکه بدهی اوست به جامعه

حسابداری 2015

آخرین نظرات

تجدید ارائه صورت های مالی

سه شنبه, ۴ اسفند ۱۳۹۴، ۰۵:۵۹ ب.ظ


تجدید ارائه صورت های مالی یعنی اقلام صورت های مالی سال قبل یا سال های قبل به دلیل تغییرات در مانده اقلام یا به دلیل تغییر در طبقه بندی مجدداً ارائه شود. تجدید ارائه بستگی به ارقام مقایسه ای که در صورت های مالی می گذاریم دارد. یعنی اگر صورت مالی دو ساله باشد، سال قبل تجدید ارائه می شود اما اگر ارقام 3 سال در صورت مالی وجود داشته باشد باید 2 سال قبل تجدید ارائه شود.


عموماً ارقام صورت های مالی سالانه که شرکت ها تهیه می کنند دو ساله است. ارقام صورت های مالی میان دوره ای عموماً شامل اقلام دوره مالی جاری، اقلام دوره مالی قبل و ارقام سال مالی قبل می باشد.


اگر ارقام سال مالی قبل تجدید ارائه شود و اتفاق مربوط به دوره مالی گزارشگری قبل و قبل از آن باشد باید حتماً ارقام دوره مالی قبل هم تجدید ارائه شوند. برای مثال اگر در صورت های مالی میان دوره ای 6 ماهه سال 1391 ارقام سال مالی قبل (1390) به دلیل اصلاح ثبت فروش تغییر کند اگر فروشی که اصلاح شده مربوط به 6 ماهه اول بوده باید ارقام 6 ماهه 1390 هم تجدید ارائه شود.


یا اگر مالیات عملکرد سال 1389 که برگ تشخیص و قطعی آن واصل شده ( در سال 1391 ) در ارقام مقایسه ای سال 1390 تغییر کند چون تغییر مربوط به سال 1389 بوده، ارقام 6 ماهه 1390 نیز باید تجدید ارائه شود.


توجه داشته باشید که تجدید ارائه در ارقام مقایسه ای صورت های مالی سال یا دوره جاری انجام می پذیرد نه در صورت های مالی همان دوره. چون عموماً صورت های مالی همان دوره حسابرسی شده و پرونده آن ها بسته شده است.


به تعبیری می توان گفت وجود تعدیلات سنواتی و تجدید ارائه در صورت های مالی به جز مواردی مثل مالیات عملکرد و ... که عموماً ذخیره مالیات در نظر گرفته شده شرکت با مالیات عملکرد نهایی قطعی تطبیق ندارد و در همه شرکت ها چنین موضوعی طبیعی است، نشان از وجود اشتباه یا تغییر روش اساسی که آثار مالی با اهمیتی داشته است، می باشد.


تجدید ارائه به دو قسمت تقسیم می گردد:


1. تجدید طبقه بندی اقلام صورت های مالی

2. تجدید ارائه و تغییر ارقام صورت های مالی سال قبل


تجدید طبقه بندی اقلام صورت های مالی بدون هیچ گونه ثبتی با اصلاح تغییر طبقه بندی اقلام صورت های مالی در سال قبل یا سال های قبل ارائه می شود.


تجدید ارائه یا تغییر ارقام صورت های مالی سال قبل به دلیل ثبت تعدیلات سنواتی در سال جاری و تغییر سود و زیان انباشته انجام می شود. یعنی ارقام سال قبل یا دوره قبل تغییر خواهند کرد.


نشانه تجدید ارائه شدن صورت های مالی، تطبیق سود انباشته ابتدای دوره تعدیل شده (در ارقام سال یا دوره جاری ) با سود انباشته پایان دوره سال یا دوره قبل (در ارقام مقایسه ای) می باشد.

البته باید توجه کرد که این تطبیق در صورت های مالی میان دوره ای تنها بین ارقام دوره جاری و سال قبل مشاهده می شود و بین ارقام دوره جاری و دوره قبل چنین تطبیقی وجود ندارد، چرا که مانده سود و زیان انباشته سال مالی قبل به ابتدای دوره سال مالی جاری آمده است.


اگر تجدید ارائه مربوط به سال قبل باشد، قلم سود و زیانی مربوطه در سال قبل به اندازه مبلغ تعدیلات سنواتی مربوط به آن قلم (یعنی به اندازه ثبتی که امسال زدیم) افزوده شده یا کاهش می یابد. از طرفی با تغییر مانده اقلام سود و زیانی یاد شده، مانده سود و زیان انباشته با ترازنامه مطابقت ندارد. پس باید یکی از اقلام ترازنامه را هم تغییر دهیم تا تراز مقایسه ای بخواند. (این موضوع فقط در تجدید ارائه ارقام مقایسه ای سالانه رخ می دهد چون در تجدید ارائه ارقام مقایسه ای دوره قبل ترازنامه دوره قبل جزو صورت های مالی نیست.)


برای تغییر اقلام ترازنامه به این می اندیشیم که اگر این ثبت در سال قبل صادر می شد چه بایستی می بود و از آن رو حساب ترازنامه ای که تغییر می کند را انتخاب می کنیم. (این حساب ها عمدتاً شامل حساب ها و اسناد دریافتنی و پرداختنی و ذخایر ، ذخیره مالیات و ... می باشند) به ندرت پیش می آید که در این راستا حساب نقد و بانک تغییر کند مگر این که اشتباهی در کار باشد. یعنی تجدید ارائه ناشی از اشتباه باشد نه تغییر رویه.


بعد از تجدید ارائه ارقام سود و زیانی حتما بایستی اقلام جریان وجوه نقد نیز تجدید ارائه شود. ممکن است گاهی تنها اجزای صورت تطبیق تغییر کنند.


اگر اقلام سود و زیانی که قرار است تغییر کنند، مربوط به سال قبل باشند، ارقام مقایسه ای مربوط به سال قبل (در صورت های مالی سالانه) و ارقام مقایسه ای مربوط به دوره قبل (در صورت های مالی میان دوره ای ) تجدید ارائه می شوند.


اگر اقلام سود و زیانی مربوط به دو سال قبل باشند؛ چون اثر اقلام مربوط به دو سال قبل در سود و زیان انباشته درج شده است، سود و زیان انباشته ابتدای دوره باید تجدید ارائه شود.

  • عباس اسماعیلی

حسابداری

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی