دانلود آهنگ
معافیت دو هفتم مالیات بر حقوق :: حسابداری 2015

حسابداری 2015

دانش هرکس نه دارایی اوست و نه سرمایه او بلکه بدهی اوست به جامعه

حسابداری 2015

دانش هرکس نه دارایی اوست و نه سرمایه او بلکه بدهی اوست به جامعه

حسابداری 2015

آخرین نظرات

معافیت دو هفتم مالیات بر حقوق

سه شنبه, ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۲۹ ب.ظ


✅معافیت دو هفتم مالیات بر حقوق
⛱همراهان در مورد این معافیت چقدر میدونید❓❓❓

در سال ۱۳۸۳ رییس سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه ای و با توجه به ماده ۱۳۷ قانون مالیات های مستقیم اعلام کرد که درآمد مشمول مالیات بر حقوق به میزان دو هفتم بیمه سهم کارگر از پرداخت مالیات حقوق معاف است.
✅البته این بخشنامه هنوز به قوت خود باقی است.

به مثال زیر توجه کنید:
 
فرض کنید کارگری ماهانه ۱۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال حقوق و مزایا دریافت می کند. اگر کل این حقوق دریافتی مشمول بیمه باشد ۷% بیمه سهم کارگر عبارتست از: ۹۸۰.۰۰۰ ریال.
اکنون دو هفتم مبلغ ۹۸۰.۰۰۰ ریال را محاسبه می کنیم که می شود: ۲۸۰.۰۰۰ ریال.

خوب اکنون و در سال ۱۳۹۵ حقوق و مزایای تا سقف ۱۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال از پرداخت مالیات بر حقوق معاف است و چون حقوق و مزایای دریافتی این کارگر در هرماه ۱۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال است بنابراین بعد از کسر مبلغ ۱۳.۰۰۰.۰۰۰  ریال از ۱۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال، درآمد مشمول مالیات بر حقوق وی عبارتست از: ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال.
  در مرحله قبل مبلغ دو هفتم سهم بیمه کارگر ۲۸۰.۰۰۰ ریال شد. حالا باید این مبلغ را از درآمد مشمول مالیات بر حقوق به دست آمده در مرحله قبل(۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال) کسر کنیم که جواب می شود: ۷۲۰.۰۰۰ ریال.
 
حالا این مبلغ ۷۲۰.۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات بر حقوق است و باید طبق قانون مالیات در نرخ ۱۰% ضرب کنیم تا مالیات قابل پرداخت این کارگر مشخص شود که می شود: ۷۲.۰۰۰ ریال.
 
همانطور که در بالا مشاهده کردید اگر مبلغ دو هفتم را کسر نمی کردیم کارگر باید به جای ۷۲.۰۰۰ ریال، ۱۰۰.۰۰۰ ریال مالیات پرداخت می کرد.


  • عباس اسماعیلی

مالیات

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی