دانلود آهنگ
۱۰ ورشکسته بزرگ تاریخ تجارت به نقل از تایمز :: حسابداری 2015

حسابداری 2015

دانش هرکس نه دارایی اوست و نه سرمایه او بلکه بدهی اوست به جامعه

حسابداری 2015

دانش هرکس نه دارایی اوست و نه سرمایه او بلکه بدهی اوست به جامعه

حسابداری 2015

آخرین نظرات

۱۰ ورشکسته بزرگ تاریخ تجارت به نقل از تایمز

شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۵، ۰۶:۴۴ ب.ظ

منبع: تایمز

ترجمه: یاسر محبوب

۱- شرکت برادران لمن Lehman Bros

۲۰۰۸

حداقل ۶۳۹ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

نام رسمی: برادران لمن

این شرکت عنوان بزرگترین ورشکسته تاریخ تجارت را در دوشنبه ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۸ به خود اختصاص داد وقتی بانک سرمایه گذار این شرکت به عنوان آخرین قربانی بحران پول در آمریکا شناخته شد. بر اساس اطلاعات بانک ورشکستگی، دارایی های شرکت برادران لمن، ۶ یا ۷ برابر بیشتر از دارایی های دومین ورشکسته تاریخ از سال ۱۹۸۰ است.

۲- شرکت ورلدکام worldcom

۲۰۰۲

۱۰۴ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

یک ماه پس از رسوایی بزرگ حسابداری، شرکت ارتباط از راه دور، دومین شرکت عظیم راه دور در امریکا مشمول قوانین ورشکستگی قرار گرفت. چندین تن از کارمندان ورلدکام متعاقبا به جرم اختلاس و کلاه برداری گناهکار شناخته شده و به حکم CEO که توسط “برنارد ابرز” امضا شد هر کدام به ۲۵ سال زندان محکوم شدند. این شرکت ۲ سال بعد در پوشش شرکت دیگری با نام MCI دوباره فعالیت خودش را آغاز کرد.

۳- شرکت انرون Enron

۲۰۰۱

۶۶ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

شرکت انرون که در تجارت انرژی بر فراز آسمان تجارت، سود دهی فوق العاده ای داشت پس از زمزمه هایی مبنی بر اختلاس عظیمی در سیستم حسابرسی شرکت به ناچار اعلام ورشکستگی کرد تا دنیای تجاری ایالات متحده را شوکه کند! انرون بلافاصله پس از اعلام ورشکستگی از عرش به فرش رسید و ارزش شرکت در سراشیبی تند انحطاط قرار گرفت بسیاری از کارمندان شرکت اخراج شدند و حتی سقف حقوق بازنشستگی آنها نیز در حداقل ممکن قرار گرفت. مدیران شرکت انرون “کنت لی” و “جفری اسکیلینگ” هر دو بخاطر دست داشتن در اختلاس عظیم شرکت تحت تعقیب قانونی قرار گرفتند هرچند “کنت لی” قبل از اجرای حکم از دنیا رفت.

۴- شرکت کانسکو Conseco

۲۰۰۲

۶۱ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

سهام کانسکو، شرکت مالی و بیمه با اصلیتی هندی، زمانی با قیمت ۵۸ دلار خرید و فروش میشد، اما وقتی این شرکت اعلام ورشکستگی کرد ارزش سهام آن به زیر ۱ دلار رسید! شرکت بدهی قابل توجهی را به واسطه وام های متعدد و درخواست های نقدی برای خرید سهام شرکت به بار آورده بود. این شرکت سرانجام در سال ۲۰۰۳ خودش را از زیر سایه سنگین ورشکستگی نجات داد.

۵- شرکت گاز پاسفیک Pacific gas & Electic company

۲۰۰۱

۳۶ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

بزرگترین مالک خدمات عمومی در کالیفرنیا بعد از اتمام پروسه خصوصی سازی مشمول قوانین ورشکستگی شد. خصوصی سازی این شرکت خدمات عمومی مسبب اصلی به بار اوردن خسارتهای میلیون دلاری بود. عمده این خسارت سنگین، پرداخت های این شرکت بابت استفاده از انرژی بود. سرانجام در سال ۲۰۰۴ با کاهش بدهیها، شرکت خدمات عمومی کالیفرنیا از ورشکستگی رهایی یافت. ارزش سهام شرکت پس از رهایی از ورشکستگی سه برابر ارزش سهام آن در زمان ورشکستگی شد.

۶- شرکت تکساکو Texaco

۱۹۸۷

۳۵ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

شرکت نفتی تکساکو پس از فسق قراردادی با شرکت پنزاویل که خسارتی ۱۰٫۵ میلیارد دلاری به بار آورده بود، به حکم دادگاه مشمول قوانین ورشکستگی شده دارایی های ان ضبط شد. سرانجام تکساکو با پرداخت ۳ میلیارد دلار به شرکت پنزاویل پس از ۳۶۱ روز پسوند ورشکسته را از جلو نام خود پاک کرد و بعدها بخشی از شرکت بزرگ کورون شد.

۷- شرکت مالی آمریکا financial corp. of America

۱۹۸۸

۳۴ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

شرکت مالی آمریکا بعد از بحران مالی انجمن وام و پس انداز که اداره فدرال آمریکا در اواخر سال ۱۹۸۰ به خاطر سیستم سوبسید دچارش شده بود اعلام ورشکستگی کرد.

۸- شرکت رفکو Refco Inc.

۲۰۰۵

۳۳ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

شرکت دلالی رفکو، تنها ۲ ماه پس از بازگشایی، مشمول قوانین ورشکستگی شد. رسوایی بزرگ شرکت، اسباب سقوط آن را فراهم نمود. بسیاری از مدیران اجرایی شرکت از جمله تون گرانت  Tone N. Grant دستگیر شدند. تون گرانت بخاطر پنهان کردن بدهیهای شرکت به ده سال زندان محکوم شد.

۹- شرکت ایندی مک  IndyMac Bancorp, Inc.

۲۰۰۸

۳۳ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

بعد از تقاضای ناگهانی و یکجای سپرده گزاران برای برداشت سپرده شان و مداخله FDIC ایندی مک در ۳۱ ژولای ۲۰۰۸ اعلام ورشکستگی کرد. دلیل عمده سقوط شرکت، رهن و گروگذاریهای جزئی و خرده شرکت بود. شرکت به پایان عمر اقتصادی اش نزدیک میشد و این مسئله رکود اقتصادی شدیدی را موجب شد تا شرکت را در انجام تعهداتش کاملا ناتوان کند. همین مسئله هجوم همه جانبه سپرده گزاران برای خروج سرمایه هایشان از این بانک را موجب شد.

۱۰- شرکت گلوبال کراسینگ با مسئولیت محدود Global Crossing, Ltd.

۲۰۰۲

۳۰ میلیارد دلار قبل از ضبط دارایی ها

شرکت ارتباط از راه دور گلوبال کراسینگ، میلیاردها دلار صرف کابلهای نوری دیتا برای کم کردن ترافیک  استفاده از اینترنت کرد اما خود شرکت وقتی دات کام آنچنان نازک شد. وقتی شرکت در اواخر سال ۲۰۰۳ از ورشکستگی رهایی یافت، به مدیران ارشد دستور داده شد۳۲۵ میلیون دلار را به خاطر طرح دعوی سرمایه گذاران به آنها پرداخت کنند. مدیران ارشد شرکت همچنین توسط کنگره تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. اگرچه هیچ کدام مسئولیتی به عهده نداشتند، اما سه تن از آنها توسط SEC یا کمیسیون امنیت معاملات تجاری، محکوم به پرداخت ۱۰۰ هزار دلار شدند

  • عباس اسماعیلی

اقتصاد

حسابرسی

دانستنی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی